Woda jest środowiskiem, związanym z człowiekiem od chwili poczęcia. Umiejętność pływania posiadają już niemowlęta, instynktownie poruszając się w wodzie. Z wiekiem ta naturalna umiejętność gdzieś się podziewa i trzeba nauczyć się pływania i przełamywania lęków przed wodą. Człowiek dorosły, według opinii specjalistów, może nauczyć się pływać w ciągu 10 godzin.
Dlaczego ta umiejętność jest tak ważna i potrzebna?
- Pływać może każda osoba – początkująca i doskonale pływająca, starsza i młoda, bowiem ta dyscyplina sportu wszechstronnie działa na nasz organizm i uważana jest za bardzo bezpieczną.
- Wolny czas chętnie spędzamy nad zbiornikami wodnymi. Kontakt z wodą relaksuje, uspokaja. Umiejętność pływania pozwoli w pełni korzystać z tego, co taki wypoczynek oferuje – z żeglowania, spływów kajakowych, nurkowania, bezpiecznej kąpieli w morzu czy jeziorze.
- Dzięki pływaniu poprawimy kondycje fizyczną i stan zdrowotny naszego organizmu.
- Dotlenimy organizm i zniwelujemy napięcia mięśni.
- Nasza skóra stanie się jędrna, a kobiety w prosty sposób zmniejszą szpecącą ciało skórkę pomarańczową.
- Pływanie pomaga zredukować tkankę tłuszczową i wspomaga odchudzanie – godzina pływania to ok. 500 kcal mniej, czyli spalamy więcej niż w ciągu godziny jazdy na rowerze lub ćwiczeń aerobiku.
- Ćwiczenia w wodzie i pływanie korzystnie działają na stawy i kręgosłup, ciało rozluźnia się i znikają napięcia mięśniowe – ciało w wodzie jest odciążone, dlatego pływanie jest doskonałą terapią dla osób z nadwagą.
- Pływanie żabką, czyli stylem klasycznym – wzmacnia odcinek lędźwiowy kręgosłupa, dlatego osoby z nadwagą powinny regularnie trenować pływanie żabką.
- Pływanie kraulem wzmocni ramiona i barki.
- W czasie pływania wyzwolona zostanie spora doza endorfin, nazywanych hormonem szczęścia. Ruch w wodzie wyzwala energię, radość życia i daje siłę do walki z codziennymi stresami.
Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim ze znajomymi i udostępnij go!