Co warto wiedzieć przed pierwszą wizytą na ściance wspinaczkowej

Zaczynasz swoją przygodę ze ścianką wspinaczkową ? Przygotowaliśmy dla Ciebie krótki poradnik dla początkującego wspinacza sztucznych ścianek. Co warto wiedzieć przed pierwszą wizytą na ściance wspinaczkowej ? Jak przygotować się do wspinaczki oraz jak się wspinać po ściance wspinaczkowej ?

Asekuracja

Na pierwszych lekcjach wspinaczki każdy uczestnik uczy się przez 1,5 godziny technik asekuracji. To najważniejsza część podczas szkolenia, gdyż od niego zależy Twoje bezpieczeństwo.

Pierwsze kroki na sztucznej ściance wspinaczkowej – co mieć ze sobą i jakie buty nosić

Usprząż i asekuracja na ściance wspinaczkowej


 

Jakie ubranie na ściankę wspinaczkową?

Ubierz się na sportowo. Ubrania nie mogą krępować ruchów, zwłaszcza w stawie biodrowym i kolanowym. Najlepiej założyć szerokie luźne spodnie dresowe oraz wygodny t-shirt. A obuwie? Na pierwszych zajęciach ścianki wspinaczkowej nie potrzebujesz specjalistycznego obuwia, wystarczą buty sportowe np. adidasy lub trampki z gładką podeszwą lub korki. Najważniejsze jest też to, aby buty nie były zbyt masywne.

Rodzaje chwytów na ściance wspinaczkowej


 

Podstawowe techniki wspinania na ściance wspinaczkowej

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim ze znajomymi i udostępnij go!

TBC – Total Body Conditioning

Czym jest tajemniczy skrót TBC ? Niejednokrotnie spotkasz się z tą nazwą w klubach fitness.

TBC to  dokładnie skrót pochodzący z j.angielskiego total body conditionig, oznaczający zestaw ćwiczeń aerobowych z wzmacniającymi w rytm szybkiej muzyki. Celem treningu TBC jest wyrzeźbieniu całego ciała, pozwalajac też na poprawę koordynacji ruchowej i kondycji organizmu. Pracują tu jednocześnie górne partie ciała jak i dolne. Ogólnie mówiąc, TBC to modelowanie ciała.

Trening TBC zawsze rozpoczyna się rozgrzewką trwającą ok. 10 minut. W kolejnej części rozpoczynają się ćwiczenia wzmacniające na ręce, nogi, pośladki i brzuch. Stosuje się tu różne narzędzia do ćwiczeń jak hantle, gumę z rączką (tubingi), obciążenia na nogi, step oraz piłkę gimnastyczną.


Przykładowe ćwiczenia TBC

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim ze znajomymi i udostępnij go!

Wydarzenia sportowe w Twojej okolicy na Halloween

Święto Halloween zbliża się upiornymi krokami. W internecie aż huczy przeraźliwymi skrzypnięciami zardzewiałych drzwi i syczących stworów. Reklamy bombardują nas swoimi produktami, które oczywiście znamy, ale … abyś nie zapomniał/a to delikatnie przypominają Ci o chrupkich, smacznych chipsach i mącą Ci w Twoich postanowieniach, aby zrzucić parę kilo. A święta Bożego Narodzenia zapasem, trzeba utrzymać kondycję przed kolejnym biesiadowaniem. Rusz swoje kości i trenuj, tak jak sobie to postanowiłeś/aś! Aby samemu nie przypominać stroju halloweenowego, przygotowaliśmy w naszym dziale “przepisy fit” kilka zdrowych i dietetycznych potraw. Czytaj dalej Wydarzenia sportowe w Twojej okolicy na Halloween

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim ze znajomymi i udostępnij go!

Nauka tańca brzucha

Taniec brzucha (belly dance) pochodzący z Bliskiego Wschodu znany zarówno jako raqs sharqi zyskuje coraz większą popularność w Europie. Można uczyć się tego niesamowitego, kobiecego tańca nie tylko w szkołach tańca i klubach fitness, ale także samodzielnie w domu. W tym celu przygotowaliśmy dla was podstawowe kroki tańca brzucha oraz kilka instruktażowych filmów.

Ruchy bioder w tańcu brzucha

Ruchy bioder są zasadniczym elementem w tańcu brzucha. Wyróżniamy tu trzy typy ruchów biodrami:

  • ruch obrotowy – wymaga umiejętności izolowania poszczególnych części ciała, jedno biodro kierowane jest do przodu poprzez wykonanie skrętu, drugie biodro ulega cofnięciu, ruch jest szybki i zdecydowany,
  • ruch w górę i w dół – wykonywany jest szybko, jedno biodro przechyla się w górę, drugie opada w dół,
  • uderzenie bioder – polega na nagłym, lekko przesadnym pchnięciu bioder; jakby ręce kobiety były zajęte i użyła swojego biodra do zamknięcia drzwi.

Kiedy przyswoisz ruchy biodrami, przyjdzie kolej na kołysanie. Takie ruchy nazywamy tzw. ósemkami. Jedno biodro kierujemy do przodu, wykonując ruch wokół. Powracając na swoje miejsce biodro tworzy kształt połówki cyfry osiem. Następnie drugim biodrem wykonuje się podobną figurę w drugą stronę. Oba te ruchy tworzą połączone okręgi.

Inne ruchy w tańcu brzucha

  • Ruchy klatką piersiową

Ważne w tańcu brzucha jest zakreślanie ruchów bioder klatką piersiową. W tej części biodra pozostają nieruchome, jedynie klatka piersiowa się porusza do przodu i do tyłu wykonując okręgi. Pionowe okręgi to podstawowy ruch prowadzący do falowania górnej części tułowia. Klatka piersiowa wygina się do przodu, wraca na swoje miejsce i kołysze się w dól. Falowanie ciała obejmuje klatkę piersiową, jak i również biodra.

  • Ruchy ramionami

Taniec brzucha skupia się także na ruchach rękami. Najpierw następuje obrót, w przód i wokół w okolicach ramion, następnie ruch płynnie obejmuje resztę ręki. Ruch głowy zazwyczaj wykonywany jest z rękami splecionymi nad tą częścią ciała, tworząc tak zwaną świątynię. Głowa przesuwa się z jednej strony na drugą.

Naucz się tańca brzucha z instruktorką Weroniką z Royal Dance Center

Jak zrobić drop?

Jak zrobić ósemki biodrami

Jak zrobić koła biodrami i klatką piersiową

Jak zrobić Shimmy

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim ze znajomymi i udostępnij go!

Ćwiczenia na stepie

Ćwiczenia na stepie pojawiły się po raz pierwszy na początku lat 90-tych w Ameryce. Narzędzie do ćwiczeń jest podłużne o dość szerokim stopniu w formie platformy. Spotykany najczęściej w klubach fitness i siłowniach. Regulowana wysokość stepu pozwala nam dobrać intensywność treningu. Najlepiej jest trenować w rytm muzyki, wtedy mniej się męczymy. Czytaj dalej Ćwiczenia na stepie

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim ze znajomymi i udostępnij go!

Pasy w karate – znaczenie koloru

Znaczenie koloru pasów w karate nie jest przypadkowe. Symbolizują powolne zmiany i przechodzenie do kolejnego etapu. Oznaczają opanowanie sztuki władania własnym umysłem, ciałem i duchem i zmierzenie się z następnymi przeszkodami.

Wyróżniamy siedem kolorów pasów karate. Każdy jego kolor to następny etap. Zdobywanie nowej mądrości i pokonywanie nowych zadań.

Pasy karate

  • Biały pas

Kolor biały symbolizuje nadzieję, czystość, entuzjazm i możliwość zdobycia wszystkiego. Podczas pierwszego treningu biały pas traci swoją czystość. Wchłania pot i kurz i wtedy rozpoczyna się wędrówka w górę. Otrzymując biały pas uczymy się etykiety, właściwej postawy i wytrwałości.

  • Pomarańczowy pas

Barwa pomarańczowa odpowiada energii ziemi. Uczeń po kilku miesiącach treningu zmienia swój biały pas na pomarańczowy i zmierza się z nowymi zadaniami. Pomarańcz symbolizuje tu równowagę, poczucie stabilności, kontrolowanie własnego ciała, pracę stóp i nóg. W niektórych krajach pas ten się omija i uczeń otrzymuje od razu pas niebieski.

  • Niebieski pas

Wraz z otrzymaniem niebieskiego pasa, uczeń uczy się płynności ruchów, giętkości ciała. W Japonii ten etap nazywany jest etapem mizu-iro-obi, tzn. stopnia koloru wody”. Trening tutaj polega na koordynacji techniki, wyczuciu ciosu przeciwnika, dostosowywanie się do niego.

  • Żółty pas

Ten pas otrzymuje się po 6 miesiącach intensywnego treningu. Kolor żółty pasa symbolizuje tu ogień. Jego energia powiązana jest z punktem umieszczonym w dolnej części brzucha, skąd pochodzi cała energia człowieka, psychiczna i fizyczna. Na tym etapie uczeń przyswaja mądrość swojego umysłu. Poznaje i uczy się korzystać ze swojej mentalnej siły.

  • Zielony pas

Zieleń jako mieszanka koloru żółtego (żywiołu ognia) i niebieskiego (żywioł powietrza i wody) symbolizuje panowanie nad sobą, duchem i ciałem. Nauka polega tu na zrozumieniu swojej siły i jej nierozerwalnej więzi ze współczuciem i miłością do ludzi.

  • Brązowy pas

Z brązowym pasem uczeń staje się nauczycielem dla młodszych adeptów. Przekazuje wyuczone techniki oraz opanowanie równowagi pomiędzy ciałem, duchem i umysłem.

  • Czarny pas

Kolor czarny symbolizuje siłę. Ostatnim zadaniem ucznia jest wejrzenie w samego siebie i odpowiedzenie sobie, czy jest się wystarczająco dojrzałym i świadomym swojego umysłu.

Mistrzem zostaje ten, kto nie zaprzestaje wysiłku!

 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim ze znajomymi i udostępnij go!

Bachata – podstawowe kroki w parach

Zaczynając swoją przygodę z nauką tańca bachata, pamiętajmy o ruchu bioder. To na nim między innymi się skupiamy podczas pierwszych kroków w nauce bachata. Charakterystyczne ruchy biodrami przypominają taniec salsy. Jednak bachata jest zdecydowanie wolniejsza i prostsza do opanowania. Poznaj podstawowe kroki w parze.

Prawidłowe trzymanie partnerki

Stańcie naprzeciw siebie. Mężczyzna kładzie prawą dłoń na łopatce partnerki. Lewą dłoń partner układa w kształt litery “V”, a partnerka zawiesza na nią swoją prawą dłoń.

Kierunek kroków

To w którym kierunku zaczniecie jest obojętne, a zasada jest prosta. Wystarczy pamiętać, że kiedy mężczyzna rozpoczyna taniec od lewej nogi, jego partnerka od prawej.

4 podstawowe kroki

Każdy krok dalej para wykonuje odliczając. Przy czym pierwsze trzy kroki odlicza “na raz” pierwszy krok, drugi krok “na dwa” i trzeci “na trzy”. Dopiero na  czwarty krok tzw. tap staje w miejscu i akcentuje ruchem biodra.

Reguły

W tańcu bachata nie ma sztywnych reguł. Można wprowadzać obroty, zmniejszać i zwiększać dystans między partnerami. W początkującym etapie nauki więcej zależy od kreatywności niż od techniki.

Jedyne to co należy opanować to proste ruchy, obroty w prawo i lewo, jak trzymać partnerkę i odczytywać sygnały partnera. Zaawansowane grupy wykonują już bachatowe figury, ale z czasem i Ty się ich nauczysz.

Obejrzyj przykładowy film z podstawowymi krokami tańca bachata w parach

 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim ze znajomymi i udostępnij go!

Ćwiczenia rozciągające na kręgosłup

Cierpisz na bóle kręgosłupa? Wiecznie zabiegana/y w codziennym życiu i doskwiera Ci brak czasu na zajęcia sportowe? Proponujemy kilka prostych ćwiczeń rozciągających na bóle kręgosłupa. Możesz je wykonać samodzielnie w domu nie poświęcając na nie dużo czasu.

Poznaj również najczęstsze przyczyny bólu kręgosłupa i sprawdź co robisz źle, aby zadbać o jego prawidłową kondycję. Czytaj dalej Ćwiczenia rozciągające na kręgosłup

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim ze znajomymi i udostępnij go!

Jesienne wyprzedaże, promocje sportowe

Spędziłaś/eś najcieplejsze dni na urlopie lub w pracy i nie miałaś/eś czasu na aktywność sportową? Teraz masz okazję nadrobić stratę i zapisać się na zajęcia sportowe w najbliższym klubie sportowym w Twojej okolicy. Wystarczy, że skorzystasz z naszej wyszukiwarki zajęć, klubów i instruktorów sportowych FitPlanner.pl. Jeśli jeszcze nie masz odpowiedniego stroju sportowego do treningu, to poniższy spis wyprzedażowych okazji na pewno Cię zainteresuje. 

Rozpoczął się jesienny okres wyprzedażowy ! Polowanie czas start! Czytaj dalej Jesienne wyprzedaże, promocje sportowe

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim ze znajomymi i udostępnij go!