Wyobrażasz sobie święta bez barszczu? My też nie – dlatego przygotowaliśmy przepis, który pozwoli Ci na ugotowanie aromatycznego barszczu z “odchudzonymi” uszkami, który po świętach nie stanie się wyrzutem sumienia! Brzmi dobrze?
Składniki:
barszcz
- 1 kg buraków
- 1 średnia marchewka
- 1 średnia pietruszka
- kawałek selera
- 1 małe jabłko
- 4-5 ząbków czosnku
- 1 średnia cebula
- 2 liście laurowe
- 2 łyżki majeranku
- 4 ziarenka ziela agnielskiego
- 1 łyżeczka tymianku
- 1 łyżeczka estragonu
- 6 ziarenek czarnego pieprzu
- sok z połowy cytryny
- sól
uszka
- 2 szklanki mąki pełnoziarnistej
- 1 jajko
- 0,5 szklanki letniej wody
- 250g pieczarek
- 20g suszonych grzybów leśnych
- 1 cebula
- 2 łyżki mielonego lnu
- 2 łyżki otrębów
- sól, pieprz
Przygotowanie:
barszcz czerwony
Buraki utrzyj na tarce (duże oczka). Wrzuć do 2l wody i zagotuj. Po 10 minutach gotowania (od kiedy woda zacznie wrzeć), odstaw garnek na 1,5h. W tym czasie przygotuj wywar warzywny do barszczu z pozostałych warzyw, jabłka i czosnku – umyj je, obierz i gotuj przez 0,5h aż zmiękną. Do gotujących się warzyw dodaj zioła.
Po ugotowaniu warzywnego rosołu przecedź do niego wywar z buraków, dodaj sok z cytryny i odstaw na noc do lodówki. Następnego dnia, przed podaniem, przecedź barszcz ponownie do osobnego garnka i podgrzej. Gwarantuję, że kolor będzie pięknie bordowy a barszcz niezwykle aromatyczny.
uszka
Suszone grzyby zalej 1 szklanką wody i odstaw na noc, żeby dobrze namokły. Następne w tej samej wodzie gotuj je przez około godzinę. W tym czasie oczyść pieczarki i cebulę i pokrój je w drobną kostkę. Cebulę zeszklij na patelni, po czym dodaj do niej pieczarki i podsmaż przez około 10 minut i odstaw, zanim gotujące się grzyby nie będą miękkie. Grzyby odcedź i wymieszaj ze smażonymi pieczarkami z cebulą, lnem mielonym i otrębami. Farsz dopraw solą i pieprzem do smaku.
Do miski wsyp mąkę, wbij jajko i zagniatając ciasto powoli dolewaj wodę. Ciasto powinno być gładkie. Przykryj je ściereczką i odstaw na kilka minut, po czym rozwałkuj je cienko. Szklanką lub foremką wycinaj kółka i na każde nałóż około pół łyżeczki przygotowanego wcześniej farszu. Każde kółeczko zamknij, sklejając je na kształt pierożka po czym połącz rogi – tak uformujesz uszka.
Gotowe uszka wrzucaj na osolony wrzątek i gotuj przez około minutę do wypłynięcia na powierzchnię.
wodę po odcedzeniu grzybów na farsz uszek możesz dodać do barszczu przed podgrzaniem – będzie miał jeszcze bogatszy smak
cebulę i pieczarki możesz uprażyć bez użycia tłuszczu na teflonowej patelni – uważaj tylko, żeby się nie spaliły