Wiele sztuk walki dodatkowo można podzielić na poszczególne odmiany. Ta zasada dotyczy także samba, czyli sztuki walki pochodzenia rosyjskiego. Obecnie można wyróżnić przede wszystkim trzy główne warianty sambo:
- sambo sportowe
- sambo bojowe
- sambo militarne
Każdy z nich różni się między sobą specyfiką walki oraz dozwolonym rodzajem chwytów. Warto przyjrzeć się ich najważniejszym cechom.
Sambo sportowe
Sportowa odmiana sambo bardzo przypomina jujutsu oraz klasyczne zapasy. Walka odbywa się tutaj w pozycji stojącej lub w parterze. Zawodnicy mogą posługiwać się wieloma rodzajami chwytów, takimi jak dźwignie, rzuty czy trzymania. Nie można natomiast dopuszczać się duszenia, które w tej odmianie jest zabronione. Do sambo sportowego należy zaliczyć freestyle sambo, w którym z kolei można stosować duszenia. Oprócz tego dopuszczane są również inne chwyty.
Sambo bojowe
Bojowa odmiana sambo jest spotykany przede wszystkim na płaszczyźnie militarnej. Ten wariant jest wykorzystywany także jako sztuka walki służąca do samoobrony. Specyficzną cechą tej odmiany jest zastosowanie technik skierowanych do obezwładnienia przeciwnika. Co więcej, dopuszczalne jest tutaj posługiwanie się bronią, taką jak nóż lub bagnet. Zawodnik może nie tylko stosować poszczególne chwyty i uderzenia, ale także duszenie.
Sambo militarne
Korzeni sambo militarnego należy szukać w odmianie bojowej. Warto zaznaczyć, że sambo militarne wciąż podlega zmianom, co jest uzależnione od specyfiki pola walki. W rzeczywistości jest to wariant sztuki walki dostosowany do potrzeb służb specjalnych Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej oraz Federalnej Służby Bezpieczeństwa. Jest to połączenie wielu rodzajów omawianej sztuki walki, nakierowanych na skuteczność działania.
W szkołach sztuk walki najczęściej mamy do czynienia ze sportową odmianą sambo. Warto zaznaczyć, że obecnie ta dyscyplina sportowa cieszy się niemałym zainteresowaniem, co jest dostrzegalne również w naszym kraju. Z pewnością jest to jedna z bardziej efektywnych sztuk walki.