shaolin w klasztorze

Sztuki walki prosto z klasztoru

Klasztor Shaolin to kultowe miejsce dla każdego, kto choć trochę interesuje się sztukami walki. Przyjmuje się, że właśnie tutaj narodziły się pierwsze sztuki walki, które do dziś cieszą się ogromną popularnością. Warto nieco bliżej przyjrzeć się ich specyfice.

Początki sztuk walki

Powstanie chińskich sztuk walki jest podzielone na trzy główne epoki:

Wybierz swoje miasto i znajdź zajęcia z kategorii shaolin
  • okres związany z dynastią Tang
  • okres związany z dynastią Ming
  • okres obejmujący przedział od XVIII do XX wieku

Już w pierwszym okresie toczyły się w klasztorze walki mnichów, czego dowodem są liczne wzmianki w źródłach historycznych. Podczas panowania dynastii Ming mnisi z klasztoru często pełnili funkcję milicji, stojąc na straży bezpieczeństwa cesarstwa. W następnych okresach Shaolin coraz bardziej był kojarzony właśnie ze sztukami walki. Obecnie jest to już legendarne miejsce, które chciałby odwiedzić każdy amator chińskich sztuk walki.

Źródła historyczne o Shaolin

Wiedza na temat walk prowadzonych przez mnichów z Shaolin jest dostępna w wielu źródłach historycznych. Dowodem na potwierdzenie tej tezy jest chociażby dzieło „Nowa księga o skutecznej dyscyplinie”, które pochodzi z 1562 roku. Właśnie tutaj zostały opisane wybrane techniki walk mnichów, które zostały uznane przez autora jako wyjątkowo efektywne. W 1610 roku ukazała się kolejna książka będąca dokumentacją technik walki kijem rodem z Shaolin. W niektórych źródłach pojawiały się głosy krytyczne względem umiejętności mnichów, jednakże takie prace były mniejszością. Większość osób, które po raz pierwszy miały okazję przypatrzeć się walkom mnichów, nie kryło zachwycenia szczegółowo opracowaną techniką.

Obecnie sztuki walki rodem z klasztoru są bardzo popularne na całym świecie. Również Polacy interesują się najróżniejszymi dyscyplinami, w tym przede wszystkim kung-fu. Na terenie naszego kraju działa wiele szkół, które funkcjonują pod nazwą „Shaolin”. W tym miejscu można nauczyć się wybranej przez siebie sztuki walki, charakterystycznej dla wushu, czyli grupy chińskich sztuk walki.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim ze znajomymi i udostępnij go!

Autor

Hubert Owerczuk

Hubert Owerczuk

Absolutny fan squasha! W sporcie znajduje przede wszystkim sposób na wypocenie trudów dnia codziennego. Lubi udowadniać sobie, że nie ma rzeczy niemożliwych a przekraczanie własnych granic i słabości jest dla niego największym motywatorem do działania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *