Karate to dobrze znana nam sztuka walki, jednak, gdy pojawiają się dodatkowe terminy określające karate niewiele jesteśmy w stanie zrozumieć. Tak wygląda sytuacja w przypadku karate kyokushin, która jest jednym z rodzajów podstawowego karate, a jego twórcą jest Masutatsu Ōyama.
Nazwa ma znaczenie
Jeśli chcemy zgłębić wiedzę na temat konkretnych rodzajów karate, należy skupić się na znaczeniu słów, w tym przypadku oczywiście drugiego członu, czyli kyokushin. W języku japońskim kyoku oznacza – biegun, ekstremum, a shin – prawdę, rzeczywistość, jest to, więc sztuka walki dążąca do poznania prawdy.
Masutatsu Ōyama – ojciec karate kyokushin
Pomimo tego, że jest to japońska sztuka walki jej założycielem jest Koreańczyk. Na pewno dla wielu osób mylące będzie tutaj nazwisko, gdyż jest ono typowo japońskie. Wynika to z faktu, że Pan Masutatsu przebrał takie nazwisko po przybyciu do Japonii. Był on jednym z największych karateków, który wytrenował tysiące medalistów.
Historia to nie wszystko.
Mówiąc o karate nie można skupiać się tylko na historii i filozofii. Należy również poruszyć kwestie samego treningu, który wcale nie jest taki prosty. Składa się z 5 istotnych elementów.
Ważny jest:
Kihon – czyli podstawowa technika. Na tym etapie chodzi o nauczenie osoby początkującej prawidłowej techniki uderzeń, kopnięć oraz bloków. Kolejna część to ido geiko, czyli poruszanie się. Następnie jest kata, czyli formalne układy obrony i ataku. Potem następuje kumte, czyli wolna walka, a następnie iken, który skupia się na wypracowaniu jedności umysłu i ciała, dopracowaniu ruchów. Ponieważ karate kyokushin dąży do poznania prawdy głównym celem jest rozwój duchowy ćwiczącego.
Hierarchia i przysięga to podstawa:
W karate ważna jest hierarchia osób trenujących i tak mamy Sempai’ów, czyli zawodników posiadających 1-2 dan, sensei’ów – 3-4 dan oraz Shihan’ów – 5 i więcej Dan. Ponadto wszystkie osoby trenujące karate kyokushin musza kierować się 7 zasadami określonymi przez twórcę tej sztuki walki. Każdy zawodnik wie, jak ważne jest przestrzeganie tych wszystkich zasad.