odmiany gimnastyki

Odmiany gimnastyki

Gimnastyka, wywodząca się bezpośrednio ze starożytnej Grecji, wciąż  spełnia swoje zadania – umożliwia wszechstronny rozwój  i wyposaża w cechy charakteru, które są ważne również w naszych czasach – odporność na stres i radzenie sobie z przeciwnościami losu. Współczesne pojęcie gimnastyki obejmuje rozmaite odmiany ćwiczeń sportowych.

  • Gimnastyka sportowa, z użyciem przyrządów gimnastycznych, obejmuje takie konkurencje jak ćwiczenia na równoważni, ćwiczenia wolne, skoki, ćwiczenia z użyciem drążka, poręczy, kółek, itp. Układy gimnastyczne są bardzo widowiskowe i cieszą się popularnością widzów.
  • Gimnastyka artystyczna popularna jest wśród dziewcząt i kobiet, w wieku od 4 do 24 lat. Najmłodsze zawodniczki ćwiczą bez przyrządów, a główna ideą tego sportu jest wykonanie ćwiczeń, łączących umiejętności baletowe i  akrobatyczne z gimnastycznymi. Starsze zawodniczki wykonują swoje układy z użyciem przyrządów – piłki, wstążki, maczugi, itp. Dzięki ćwiczeniom wzrasta gibkość, ciało harmonijnie rozwija się, a ruch staje się płynny i lekki. Ćwiczenia są atrakcyjne dla dzieci, zajęcia muzyczne, rytmiczne i taneczne  są pożytecznym i atrakcyjnym sposobem na spędzeniem czasu. Zbliżona do gimnastyki artystycznej jest gimnastyka estetyczna, wykorzystująca podobne środki sportowego wyrazu.
  • Skoki na batucie to pewnego rodzaju odmiana gimnastyki artystycznej.  Zawodnicy – kobiety i mężczyźni, wykonują serie skoków, które oceniane są ze względu na skale trudności .
  • Akrobatyka sportowa jest odmianą gimnastyki, jednak ćwiczenia dobierane są według najwyższej skali trudności. Ćwiczenia wykonują zarówno mężczyźni, jak i kobiety, a pokaz umiejętności zawodników robi wielkie wrażenie na oglądających prezentację ich umiejętności i sprawności.
  • Aerobik – popularne ćwiczenia fizyczne, mające na celu zwiększenie wymiany tlenowej w organizmie. Do ćwiczeń tego typu należą takie typy aktywności fizycznej jak marsze, biegi, pływanie, jazda na rowerze i sporty narciarskie.
  • Kinezyterapia – to odmianą gimnastyki, której zadaniem jest lecznicze zastosowanie ćwiczeń ruchowych. Usunięcie przyczyn złej sprawności ruchowej i przygotowanie do dalszej rehabilitacji możliwe jest poprzez ćwiczenia narządów dotkniętych chorobą, np. ćwiczenia izometryczne, czynno-bierne, odciążające lub oddechowe. Ćwiczenia  partii ciała zdrowych możliwe jest w czasie gimnastyki porannej, ćwiczeń w basenie, ogólnorozwojowych oraz różnych formach sporu dla inwalidów.
Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim ze znajomymi i udostępnij go!

Autor

Paula Wasylów

Paula Wasylów

Pasjonatka wszelkich form aktywności z duszą podróżnika i naukowca, odpoczywa w ruchu: ćwiczy, biega. Bada możliwe formy aktywności ruchowej, by potem sprawdzić swój stan umysłu i ciała.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *