Rugbystki, tak nazywane są kobiety należące do żeńskiej sekcji dyscypliny sportowej rugby. Sport ten przypominający amerykańską grę w football posiada swoje zwolenniczki również w Polsce. Gra w rugby jest dla każdego, toteż nie ma znaczenia ani wiek, ani płeć. Tak samo mężczyźni jak i kobiety mogą spróbować swoich sił, czy to te Panie niskie, czy wysokie, a nawet te drobne. Wbrew chodzącym stereotypom, gra w rugby jest nie tylko dla mężczyzn i kobiet dużych, agresywnych i naładowanych testosteronem.
Rugby mimo, iż nadal w Polsce nie należy do popularnych dyscyplin sportowych i mało się o niej słyszy, to niegdyś była dyscypliną olimpijską. Po wielu latach rugby powraca do Igrzysk w Rio de Janeiro w 2016 roku, gdzie będzie rozgrywana w wersji 7 osobowej.
Jak wygląda gra w Rugby ?
To co charakteryzuje grę w rugby, jest podawanie owalnej piłki tylko do tyłu, a kopanie jej jest możliwe w każdym kierunku. Punkty zdobywa się przez przyłożenie piłki na polu punktowym przeciwnika, albo za celny wykop piłki na bramkę w kształcie litery H z poprzeczką umieszczoną na wysokości 3 metrów. Najbardziej rozpowszechnione na świecie jest rugby w wersjach 15-osobowej i 7-osobowej, które poza liczbą zawodników na boisku różnią się też długością meczu (2 x 40 min dla 15-osobowego i 2 x 7 bądź 10 min dla 7-osobowego).
Odmiany gry Rugby
Rugby wyróżnia się na trzy rodzaje różniące się między sobą rodzajem rozgrywek.
- Rugby union – jedna z popularniejszych odmian rugby w Polsce, w której gra rozgrywa się w piętnastoosobowym zespole.
- Rugby 7 – ten siedmioosobowy wariant rugby zdobywa od niedawna nowych zwolenników i również można spotkać się z jej odmianą w Polsce.
- Rugby league – ta trzynastoosobowa odmiana rozwija się od końca XIX stulecia i rozgrywana jest głównie w Australii i Anglii.
Rugby na plaży
A oto Biało-Zielone Ladies z Gdańska
Zobacz je w akcji 😉
W skrócie o rugby możemy powiedzieć – to pasja, rywalizacja, współpraca i świetna zabawa.