Joga jest jedną z najbardziej wymagających form aktywności fizycznej. Poza rutynowym wykonywaniem wciąż tych samych ćwiczeń liczy się nie tylko ilość powtórzeń, ale – przede wszystkim – doskonale opanowana technika oraz siła oddechu. Dlatego w jodze tak ważne jest skupienie i koncentracja, niezbędne do uzyskania harmonii ciała i umysłu.
Ponieważ istotą jogi jest poznanie samego siebie, swojego organizmu i jego możliwości, należy dobierać tutaj najbardziej odpowiadające nam sekwencje ćwiczeń. Dobrze jest też ćwiczyć codziennie w tym samym miejscu, ponieważ ciało i umysł łatwiej przyjmują wówczas praktykę i oswajają się z przestrzenią. Ćwiczymy boso, zawsze na macie, nigdy na łóżku czy kanapie. Jakie pozycje wykonywać? Oto trzy proste przykłady.
1. Zaczynamy od położenia się na brzuchu i wyprostowania nóg. Ręce kładziemy na wysokości klatki piersiowej, biodra dociskamy mocno do podłoża. Dociskamy dłonie, prostujemy ręce i unosimy tułów, wykonując mocne odgięcie. Wytrzymujemy tak 2 minuty.
2. W kolejnej pozycji siadamy z wyprostowanymi nogami. Prostujemy też tułów. Następnie zginamy prawą nogę i przyciągamy kolano jak najbliżej tułowia. Stopę ustawiamy jak najbliżej pachwiny, obejmujemy kolano i przyciągamy się do niego, aby wydłużyć kręgosłup i otworzyć klatkę piersiową.
Następnie wykonujemy skręt na prawą stronę, obejmując wówczas lewą ręką prawe kolano. Wytrzymujemy tak 1,5 minuty, po czym wracamy do siadu z wyprostowanymi nogami i powtarzamy ćwiczenie na drugą stronę.
3. Następnie przechodzimy do siadu skrzyżnego, w którym wykonywać będziemy skłony do przodu. Staramy się zginać jak najmocniej, aby maksymalnie wydłużać kręgosłup. Wytrzymujemy w tej pozycji 1,5 minuty, po czym wracamy do pozycji siedzącej. Zmieniamy splot nóg i wykonujemy ćwiczenie ponownie.
Oparta na tych trzech nieskomplikowanych pozycjach sesja jogi powinna nam zająć około 15 minut. Jest to doskonały sposób na rozciągnięcie mięśni – czy to rano, w celu przebudzenia, w trakcie dnia, czy też już przed spaniem, kiedy chcemy ostatecznie zrelaksować organizm.