Jedną z popularnych form treningu mającego na celu poprawę wyglądu dolnych partii ciała jest trening ABT. Ten trzyliterowy skrót pochodzi od angielskich słów “abdominal”, “buttocks”, “things” i oznacza po prostu “brzuch”, “pośladki”, “uda”. I właśnie te partie ciała są intensywnie ćwiczone podczas tego rodzaju treningu. Trening ABT zaliczany jest do jednej z form aerobiku. Przykładowymi ćwiczeniami mającymi na celu poprawę wyglądu wymienionych części ciała są brzuszki, tzw. “rowerek”, czy zwykłe przysiady.
Trening ABT zazwyczaj prowadzony jest przy energetycznej, pobudzającej muzyce, z tego powodu często zalicza się go do form aerobiku. Tak jak w przypadku pozostałych form aktywności fizycznej, przed przystąpieniem do właściwych ćwiczeń, trening ABT poprzedzony jest kilku-kilkunastominutową rozgrzewką, mającą na celu przygotowanie do intensywnego wysiłku dolnych partii ciała i zwiększenie efektywności treningu.
Treningi ABT odbywają się w zazwyczaj w klubach fitness i siłowniach. Dostępne są także płyty DVD z nagranymi zestawami ćwiczeń, co pozwala zapracowanym ćwiczyć w domu. W zależności od pory dnia, ćwiczenia ABT powodują przyspieszenie metabolizmu i wzrost poziomu endorfin (trening poranny) albo przyczyniają się do intensywnego spalania tłuszczu (trening wieczorny).
W przypadku ćwiczeń ABT nie ma ograniczeń wiekowych. Zazwyczaj nie ma także podziału na grupy początkujące i zaawansowane, a dobór ćwiczeń zależy głównie od kreatywności osoby prowadzącej zajęcia. Do ćwiczeń często wykorzystywane są piłki, maty, ciężarki, gumy, schodki.
Trening ABT dodaje energii i pobudza. Pozwala także uzyskać jędrne ciało. Pomaga schudnąć oraz uelastycznia. Skóra staje się bardziej jędrna, a osoby cierpiące z powodu cellulitu obserwują jego znaczną redukcję. Dzięki treningom tego rodzaju budowana jest kondycja fizyczna oraz polepsza się koordynacja ruchowa. Ćwiczenia ABT mogą być wykonywane także przez osoby mające problemy z układem kostno-stawowym, gdyż tego rodzaju trening nie obciąża kręgosłupa i stawów.