Aerobik dla dzieci to doskonała alternatywa dla klasycznych zajęć, realizowanych podczas lekcji wychowania fizycznego. Jego przewaga nad nimi polega na atrakcyjnej formie organizacji czasu, która pozwala na łączenie ćwiczeń z zabawą, w pełni angażując uwagę dziecka i pozwalając mu na doskonalenie swojej sprawności ruchowej.
Na czym polegają zajęcia?
Zajęcia przypominają tu nieco aerobik dla dorosłych, choć lżejsza jest oczywiście forma ćwiczeń. Przystosowane są one do wieku i temperamentu dzieci, a ich zaletą jest fakt odbywania się w luźnej, przyjemnej dla dzieci atmosferze, przy rytmach skocznej i mobilizującej do ruchu muzyce.
Ich celem jest podniesienie sprawności dziecka, poprawienie jego kondycji, pozytywny wpływ na proces kształtowania się sylwetki (tutaj ważna jest zwłaszcza wyprostowana postawa oraz ćwiczenia zapobiegające płaskostopiu) oraz rozwinięcie zręczności i koordynacji ruchowej.
Co zyskuje dziecko?
Aerobik dla dzieci to także niezawodny sposób na ćwiczenie orientacji przestrzennej, koncentracji i pamięci ruchowej. Sprzyja także rozwijaniu świadomości własnego ciała oraz synchronizacji ruchów. Pozwala też na doskonalenie gibkości i wytrzymałości oraz rozładowanie negatywnej energii
Aspekt psychiczny jest zresztą jednym z istotniejszych – podczas zajęć dzieci mają okazję do poznania nowych przyjaciół, nawiązywania kontaktów z rówieśnikami i ćwiczenia swoich predyspozycji społecznych. Mogą odreagować tutaj stres po całym dniu, uczyć się współzawodnictwa oraz ćwiczeń w grupie.
Podobnie jak wszelkiego typu ćwiczenia ogólnorozwojowe, tak i te angażują zarówno ciało, jak i umysł dziecka, sprzyjając jego prawidłowemu rozwojowi.
Kto prowadzi zajęcia?
Zajęcia odbywają się pod okiem wykwalifikowanego instruktora, zaś obok klasycznych ćwiczeń pojawiają się tu także te z przyborami, takimi jak wszelkiego rodzaju piłeczki, skakanki czy gumy, uatrakcyjniające dodatkowo formę zajęć. Aerobik dla dzieci to zatem doskonała propozycja zarówno dla aktywnych fizycznie maluchów, jak i tych, które zwykle stronią od zajęć w szkole – tutaj ruch to przyjemność, a nie przykry obowiązek.