Ashtanga joga uchodzi za bardziej dynamiczną wersję popularnych ćwiczeń, bardziej atletyczną i wymagającą, kładącą duży nacisk na rozwój ciała i umysłu. Podstawą pracy są tutaj ruch oraz oddech.
Od osób ją praktykujących wymaga koncentracji i dyscypliny, oferując w zamian doskonałą kondycję, smukłą sylwetkę, zdrowy i promienny wygląd oraz sprawność ruchową, jakiej nie nabylibyśmy innymi metodami. Poza rozwojem ruchowym wzmaga się także elastyczność ciała, jego zwinność i gibkość, zaś organizm łatwiej oczyszcza się z toksyn.
Ashtanga joga zbawiennie wpływa także na naszą sferę psychiczną – kształtuje i wzmacnia charakter, równoważy umysł i emocje, pozwala odpędzić stres, łagodzi negatywne nastroje i wprowadza do naszego życia spokój i harmonię.
Podstawą są tutaj płynne przejścia pomiędzy poszczególnymi asanami a energetyzującym oddechem. Cała nasza uwaga skupia się wyłącznie na tych dwóch czynnościach, co daje znakomity rezultat zarówno na poziomie psychicznym, jak i fizycznym. Nie dziwi zatem fakt, że ashtanga yoga stała się jedną z najchętniej uprawianych form jogi na Zachodzie. Uważana jest przy tym za trening niezwykle wszechstronny i efektywny, pozytywnie formujący duszę i ciało.
Ćwiczenia pogrupowane są w ściśle określonej kolejności i składają się na jeden układ. Łącznie takich układów jest sześć i są one uszeregowane od tych najprostszych, aż po najtrudniejsze. Z góry określona i stała jest też ich kolejność, sposób wejścia i wyjścia z poszczególnych pozycji, a także czas ich trwania. Ashtanga joga pozbawiona jest przy tym przerw – ćwiczy się tutaj przez cały czas trwania sesji. Co więcej, każda asana ma przypisany punkt skupienia wzroku, w który należy się wpatrywać. Z kolei poszczególne pozycje połączone są ze sobą za pomocą oddechu, traktowanego jako rodzaj osobnej praktyki. Wyróżnia się on dość głośnym dźwiękiem, powstającym w naszym gardle, który to ma generować dodatkową energię i rozgrzewać nasze ciało do poprawnego wykonania pozycji. Na jedną pozycję przypada tutaj pięć oddechów. Całość opiera się na sile koncentracji.
Poniżej umieszczam jeden z najpiękniejszych materiałów video, jakie kiedykolwiek widziałam (youtube.com: The Impossible | Ashtanga Yoga Demo by Laruga Glaser)