Dominikana to jeden z najgorętszych krajów świata, gdzie powstał równie gorący styl tańca zwany bachatą. Piosenki do bachaty są bardzo romantyczne i uczuciowe, nie brakuje tam tematu rozstań i złamanego serca oraz nieszczęśliwej miłości. W zasadzie jest to styl tańca wywodzący się z terenów wiejskich, gdzie służący podczas wieczornych spotkań śpiewali piosenki i tańczyli. W związku z tym bachatę można nazwać tańcem ludu prostego.
Etymologia słowa bachata
Mówiąc o tym tańcu nie można pominąć ważnej kwestii, jaką jest znaczenie nazwy. Chociaż w niektórych częściach Dominikany słowo bachata oznacza – śmieci, większość ludzi twierdzi, że jest to określenie dobrej zabawy. Istnieje również inna teoria pochodzenia tego terminu. Chodzi o włoskie słowo ballata, które określa popularną niegdyś muzykę na Półwyspie Apenińskim.
Krótka historia
Walc oraz tango to piękne tańce znane od lat na salonach. Spopularyzowali je piękni i bogaci ludzie. Natomiast rumba, salsa, czy właśnie bachata to style mniej znane Europejczykom, które w krajach swego pochodzenia były wizytówką ludzi biednych. W zasadzie bachata nie jest nową formą tańca, chociaż fakt, że wciąż jest mało znana w Polsce, mogłaby nam sugerować, że sam styl też nie jest popularny. Bachatę zaczęto popularyzować w momencie, gdy salsa, czy rumba już były dobrze znane ludziom na całym świecie. Sama popularyzacja bachaty zaczęła się od muzyki o tej samej nazwie. To ona przyczyniła się do późniejszego spopularyzowania tego tańca.
Na czym polega bachata?
Jest to dość prosty taniec, gdzie wykonuje się naprzemienne kroki do tyłu do przodu i boku. Podobnie, jak inne tańce latynoamerykańskie, bachatę tańczy się w parach. Ważne jest to, że partnerzy stoją bardzo blisko siebie, w zasadzie są przyklejeni, dlatego taniec ten jest tak zmysłowy i gorący.
Bachata w Polsce
W Polsce bachata jest popularna dopiero od kilku lat, wciąż prym wiodą inne tańce latynoamerykańskie, jak salsa czy rumba. Ostatnio bardzo popularna jest również zumba łącząca w sobie wiele styli, w tym oczywiście bachatę.