Szukasz ciekawego treningu, a znudziły Cię już klasyczne zajęcia fitness? Chcesz schudnąć, poprawić kondycję, wzmocnić mięśnie łydek i ud? A może marzą Ci się jędrne pośladki? Jeżeli choć raz odpowiedziałaś twierdząco, te ćwiczenia są właśnie dla Ciebie.
Bosu wywodzi się z języka angielskiego i zwrotu both side up. Pod tą pozornie obco brzmiącą nazwą kryje się niewielkich rozmiarów przyrząd, kształtem przypominający przecięte na pół koło. Podstawa przy tym jest twarda, zaś góra ma formę piłki. Ponieważ jest ono dostępne w sprzedaży i nie wymaga zbyt wiele miejsca, z jego pomocą ćwiczyć możemy nie tylko w klubach fitness, ale i w zaciszu własnego domu.
Bosu łączy w sobie przy tym najlepsze zalety piłki i stepu. Ćwiczyć możemy przy użyciu obydwu jego stron, a nawet na kilku urządzeniach naraz. Dzięki ukrytym w zagłębieniach rączkach bez problemu możemy odwracać je na dowolną ze stron, wykorzystując czy to jego dynamiczną, czy statyczną powierzchnię.
Zalety ćwiczeń na bosu
Bosu to przede wszystkim nieoceniona lekcja równowagi i stabilizacji mięśniowej. Doskonale sprzyja wyrobieniu w sobie nawyku prawidłowej postawy, zwiększa naszą sprawność ruchową oraz elastyczność ciała. Do tego sprzyja poprawieniu naszej gibkości, zwinności i wytrzymałości i jest niezwykle przydatne tak w treningu sportowym, jak i rekreacyjnym czy nawet w rehabilitacji. Nie wymaga przy tym większych umiejętności ani wcześniejszego przygotowania, zaś ćwiczyć na nim mogą wszyscy, niezależnie od wieku i aktualnej kondycji. Jedyne, z czym trzeba się tutaj liczyć, to opanowanie technik balansu.
Jakie ćwiczenia możemy tu wykonywać?
Możliwości ćwiczeń na bosu jest wiele – jedyne, co nas ogranicza, to własna wyobraźnia. Jeżeli dopiero zaczynamy swoją przygodę z tym urządzeniem, postawmy na najprostsze pozycje i wyjdźmy od pozycji neutralnej – stajemy w niej wyprostowani na bosu i przestępujemy z nogi na nogę, napinając mięśnie i próbując utrzymać równowagę. Następnie przejdźmy do wykonywania na nim brzuszków, pompek oraz wymachów nóg w bok oraz w tył.