Capoeira to efektowne połączenie tańca oraz sztuki walki. Opiera się bardziej na obronie, niźli na ataku i wywodzi z tradycji tańców rytualnych plemion afrykańskich i brazylijskich. Ostatnimi laty podbija także Europę, więc przedstawiamy dzisiaj jej cztery najpopularniejsze style.
Zacząć należy od tego, że podstawą są tutaj serie kopnięć, podcięć nóg oraz płynnych przejść. Zamiast agresywnych ataków, skupiać się należy raczej na zwinności, gibkości i technikach obrony. Niech nie zwiedzie nas jednak jej akrobatyczna i rytmiczna forma – kiedy trzeba, capoeira zapewni nam siłę i umiejętność walki. A oto jej cztery style:
Capoeira regional
Dedykowana wszystkim tym, którzy siłę ciężkości wolą przenieść jednak na zastosowanie w walce. Niezwykle widowiskowa, ale i skuteczna, a przy okazji szybka i dynamiczna. Jej podstawą jest nieprzewidywalność ataków oraz płynność ruchów, dezorientująca przeciwnika.
Opracowana została przez mistrza Mestre Bimba, czyli Manuela dos Reis Machado.
Capoeira angola
Najbardziej klasyczna forma dyscypliny, zorientowana na współpracę i taniec, mniej zaś zainteresowana elementami charakterystycznymi dla typowych sztuk walki. Powstała jako odpowiedź na wspomniany wcześniej styl i miała na celu przywrócić dawne elementy capoeiry.
Jej twórcą był Mestre Pastinha, czyli Vincente Ferreira Pastinha.
Capoeira contemporanea
Znana jest także jako capoeira moderna i prezentuje się jako uwspółcześniona forma dyscypliny, czerpiąca jednak ze wspomnianych wcześniej dwóch tradycji. Co prawda bazuje ona na tamtejszych technikach i metodach trenowania, jednak zostały one tu mocno zmodyfikowane i dostosowane do potrzeb dzisiejszych kursantów.
Capoeira carioca
Pierwszy styl w całej dyscyplinie, który został sformalizowany. W 1907 r. powstał nawet podręcznik ujawniający arkany tutejszej sztuki. Stawiał jednak na skuteczność i brutalność, wzbogacił styl o ciosy zadawane rękoma w twarz, w tym również w oczy.
Wyeliminował natomiast śpiew i muzykę jako mało przystające do sztuki walki. Jako agresywny, praktykowany był swego czasu przez środowiska uliczne oraz gangi.