MMA, czyli mieszane sztuki walki, zdobywają na świecie, również w Polsce, coraz większą popularność. Dla lubiących ten rodzaj sportów, uczestniczenie w atrakcyjnych widowiskach i obserwacja walki zawodników, którzy stosują techniki różnych dyscyplin sportowych, jest zachętą, aby rozpocząć samemu treningi MMA.
Kto może zostać zawodnikiem MMA?
Nie ma w tej sprawie ograniczeń. Każda osoba, którą cechuje wytrwałość, samodyscyplina i wytyczanie ambitnych celów – może zacząć trenować MMA. Nie jest tutaj najważniejsze doświadczenie, bo to zdobędziemy na treningach, pod okiem trenera, nie jest również ważny wzrost i waga. Znaczenie ma odwaga, by zdobyte w trakcie treningów umiejętności, zastosować w czasie walki. Opanowanie, nietracenie głowy w trudnych sytuacjach i wytrzymałość na ból to cechy, jakie powinien posiadać zawodnik MMA.
W tej dyscyplinie pojawiły się także kobiety. Widowiska z ich udziałem budzą wiele kontrowersji na całym świecie. MMA, które wygląda na brutalny sport, z trudnością akceptuje dziewczyny w ringu. Stopniowo i to się zmienia. Polki trenują mieszane sztuki walki, uczestniczą w zawodach i dostarczają widzom wielu emocji.
Przyszły zawodnik MMA to osoba wytrwale trenująca specjalizacje techniczne, czyli walkę w parterze, style zapaśnicze – obalenie i bokserskie – stójkę. Połączenie wszystkich płaszczyzn wymaga wielu godzin ćwiczeń, inteligencji, sprytu i szybkości.
Osoba, która zapisuje się do klubu z zamiarem zostania od razu zawodnikiem MMA, szybko zorientuje się, że droga jest znacznie dłuższa, poprzez siłownię, ćwiczenia pod okiem trenera, by nie utrwalić złych nawyków, ćwicząc samemu, a nawet poprzez odpowiednią dietę. Uzyskanie odpowiedniej wydolności organizmu, masy mięśniowej i siły zaprocentuje w czasie walki.