Pływanie jest najbardziej wszechstronną formą ćwiczeń fizycznych. Tę formę aktywności mogą uprawiać wszyscy – bez względu na wiek, płeć i kondycję fizyczną. Dzieci poruszają się w wodzie niemal instynktownie, dlatego naukę pływania można rozpocząć już na etapie niemowlęcym. W trakcie ciąży środowisko wodne było dla dziecka naturalnym miejscem życia i po porodzie, przez około 8 miesięcy, dzieci nie obawiają się wody. Warto wykorzystać te informację i rozpocząć zajęcia w basenie już w wieku niemowlęcym Zalet pływania niemowląt jest wiele.
Najważniejsze z nich to:
- stymulacja układu ruchowego oraz pobudzanie prawidłowej koordynacji ruchowej,
- szybszy rozwój fizyczny, pływające niemowlę szybciej rozwija się, niż jego rówieśnicy,
- przy kłopotach z kręgosłupem lub układem kostno-stawowym pływanie dobrze uzupełnia rehabilitację,
- następuje bardzo bliska wieź z rodzicem, z którym pływa, co wiąże się z poczuciem bezpieczeństwa.
Naukę pływania dzieci powinniśmy rozpocząć jak najprędzej. Zabawy w wodzie są atrakcyjnym sposobem spędzenia czasu, wiec dzieci bardzo chętnie przebywają w basenie. Pod okiem instruktorów szybko uczą się pływania i właściwego zachowania w wodzie. Zalety podjęcia nauki pływania przez dzieci, to przede wszystkim korzyści zdrowotne:
- odciążenie stawów, dlatego pływanie korzystnie wpływa na układ ruchowy,
- zapobieżenie skrzywieniu kręgosłupa,
- równomierny rozwój i wzmocnienie wszystkich partii mięśni,
- wzmocnienie serca i płuc,
- zwiększenie pojemności płuc,
- utrzymanie właściwej wagi ciała, a dla dzieci z nadwagą to okazja do ćwiczeń odchudzających, bez obciążanie kręgosłupa i stawów.
Innymi zaletami, poza zdrowotnymi są relaksujące właściwości wody. Jeśli dziecko przebywa na basenie pod opieką rodziców, należy zwiększyć czujność i zadbać o bezpieczeństwo dziecka.