Ciąża to szczególny okres w życiu każdej kobiety. Jednak poza radością z rozwijającego się w łonie dziecka, pojawia się szereg nieprzyjemnych dolegliwości – przede wszystkim coraz gorsza kondycja, kłopoty z kręgosłupem i stawami, nie mówiąc już o szalejącej huśtawce nastrojów, czyli o burzy hormonalnej. Okazuje się, że na wszystkie te problemy jest jedno, całkiem przyjemne, lekarstwo, czyli joga.
Korzyści ze stosowanie joga
Joga wpływa nie tylko na ciało człowieka, ale również na jego umysł i psychikę – uspokaja, wycisza, prowadzi do wewnętrznej równowagi, a tym samym niweluje problemy buzujących hormonów u kobiet ciężarnych.
Jednak dla wielu kobiet ciężarnych najbardziej znaczące okazują się korzyści obejmujące ciało. To skuteczna profilaktyka przed bólem kręgosłupa, pobudzenie metabolizmu, a nawet opanowanie sztuki oddychania, która na pewno okaże się przydatna w trakcie akcji porodowej. Joga pomoże również zadbać o to, by kobiecie nie przybyło zbyt wiele kilogramów. To, że joga dobrze przygotowuje organizm kobiety do porodu, zostało już nawet udowodnione badaniami i coraz więcej lekarzy ginekologów radzi ciężarnym zapisanie się na zajęcia z jogi, najlepiej takie, których program został opracowany specjalnie dla potrzeb tej grupy kobiet.
Pozycje dla ciężarnych.
Program treningów jogi dla kobiet ciężarnych musi zostać odpowiednio ułożony – i to z uwzględnieniem trymetrów ciąży. Ogólnie wyróżnia się cztery grupy ćwiczeń (asanów) dla przyszłych mam:
- pozycje stojące,
- pozycje siedzące, w trakcie których wykonuje się skony oraz skręty tułowia (to właśnie one przygotowują ciało do porodu, uelastyczniając je w odpowiednich miejscach),
- pozycje związane z relaksem,
- pozycje leżące podparte.
Ćwicząc jogę, kobiety ciężarne muszą uważać na to, by się nie przemęczyć. Na pewno nie będą one w stanie wykonać tak dużego wysiłku, jak to było przed zajściem w ciążę. Należy robić tylko tyle, ile jest się w stanie zrobić, nie patrząc na inne przyszłe mamy. Bardzo ważna jest dbałość o prawidłowe oddychanie podczas treningu. Pamiętajmy też o tym, że joga kobiet w ciąży musi bezwzględnie wykluczać ćwiczenia wykonywane na brzuchu, głębokie skłony tułowia do przodu, silne skręty oraz ćwiczenia oparte na balansie.