Joga to nie tylko trening ciała, ale i duszy oraz umysłu. Nic więc dziwnego, że można wyróżnić kilka tradycji tej formy aktywności. Jedną z nich jest joga Kundalini, zwana również jogą świadomości.
Jest to ta ścieżka jogi, która najbardziej wgłębia się w kwestie związane z mistyką, ezoteryką i podświadomością. Czerpie ona bardzo dużo z tantryzmu. Jednocześnie jednak nadal jest to forma aktywności fizycznej, a wykonywane pozycje pozwalają tak sprawnie rozciągać ciało, jak mało która dziedzina sportu.
Dla kogo polecana jest joga Kundalini?
Ta tradycja jogi tak naprawdę polecana jest każdemu. Nie ma żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o wiek czy stan sprawności. Wystarczy chcieć osiągnąć takie korzyści, jak zdrowie, szczęście oraz ogólne, życiowe spełnienie. To idealna forma dla ludzi współczesnych, którzy chcą dbać nie tylko o swój świat zewnętrzny i ciało, ale również o wewnętrzną równowagę.
Korzyści z jogi Kundalini dla duszy i umysłu
Praktykowanie jogi Kundalini prowadzi do wewnętrznego spokoju oraz do emocjonalnej równowagi. To sposób na pozbycie się stresu i na uodpornienie się na jego działanie. Jeśli brakuje ci pewności siebie, ta forma aktywności może pomóc ci pokonać ten problem.
Korzyści z jogi Kundalini dla ciała
Treningi jogi Kundalini pozytywnie wpływają na ogólne zdrowie człowieka – poprawia się praca układu krążeniowo-oddechowego, to także pomoc w walce z dolegliwościami hormonalnymi i związanymi z układem nerwowym. To również sposób na sprawny metabolizm, którego spowolnienie można już uznać niemal za chorobę cywilizacyjną. Dzięki ćwiczeniom jogi poprawia się ogólna kondycja i forma organizmu. Ciało staje się rozciągnięte i bardziej elastyczne, a mięśnie wzmocnione. Dzięki temu będzie ono bardziej odporne na pojawienie się kontuzji. Co najważniejsze, te zmiany dotyczą wszystkich partii ciała.
Pamiętajmy o tym, by jogę ćwiczyć bezpośrednio na podłodze lub na macie antypoślizgowej, i zawsze boso – nie tylko bez obuwia, ale i bez skarpetek.