Trening na rowerze stacjonarnym, czyli spinning, umożliwia trenowanie niezależnie od pory roku. Jest to sport aerobowy, dzięki któremu następuje intensywna wymiana tlenowa w całym organizmie. W czasie 60-minutowego treningu można spalić tkankę tłuszczową nawet do 800 kcal, a wiec znacznie więcej, niż trenując biegi lub pływanie.
Spinning staje się coraz popularniejszy. Instruktor, kierując się kondycją ćwiczącej osoby, ustala sposób i tempo treningu – w terenie płaskim, pod górę lub z górki. Trenować mogą zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Oprócz radości z jazdy na rowerze, ćwiczący czerpie liczne korzyści zdrowotne z trenowania spinningu.
Zalety trenowania spinning
- pozbywamy się szpecącej tkanki tłuszczowej
chudniemy, - kobiety w znacznym stopniu zlikwidują cellulit, czyli skórkę pomarańczową
następuje poprawa kondycji fizycznej, - zwiększa się wydolność oddechowo-krążeniowa,
- zapobiegamy chorobom krążenia,
- nasze ciało staje się jędrne, a skóra wyraźnie młodsza i elastyczna,
- sylwetka nabiera smukłości, uda i łydki stają się szczuplejsze i mocne
minimalizujemy wystąpienie osteoporozy.
Dodatkowymi profitami jest poprawa kondycji psychicznej. Wysiłek fizyczny wyzwala endorfiny, czyli hormony szczęścia. Satysfakcja z dobrze wykonanych ćwiczeń, radość płynąca z pokonania własnych słabości, z pewnością przyczynią się do poprawy nastroju i samopoczucia.
Trenowanie spinning w grupie motywuje do podejmowanie nowych wyzwań. Wzmacniając charakter, uczymy się walczyć ze stresem. Spinning mogą uprawiać również osoby starsze i cierpiące na choroby zwyrodnieniowe stawów.
Jazda na rowerze nie obciąża stawów, a poprawa kondycji ma znaczenie zasadnicze w rehabilitacji cierpiących osób. Wzmocnienie mięśni, poprawa kondycji kręgosłupa, przyczynia się również do podniesienia jakości życia.