Płaski brzuch to marzenie wielu – nawet szczupłe osoby mogą mieć problem z nieestetyczną oponką, obwisłymi mięśniami brzucha. Także z wiekiem nasilają się tego typu problemy – jeśli nawet do tej pory nie mieliśmy z tym kłopotów, to nie musi oznaczać, że nie trzeba będzie zadbać o siebie pod tym względem w przyszłości. Najlepiej byłoby zacząć działać profilaktycznie, by nie dopuścić do tego, by pojawiły się fałdki i wałeczki. Co istotne, z problemem nieestetycznego brzucha zmagać się mogą zarówno panowie, jak i panie.
Przyczyny mogą być jedna zróżnicowane. Na pewno w przypadku kobiet znaczący wpływ na pogorszenie wyglądu tej części ciała ma ciąża – wtedy mięśnie bardzo mocno, w krótkim czasie się rozciągają. Generalnie po kilku miesiącach od porodu wszystko powinno wrócić do normy, jednak często jest tak, że powrót do wspaniałej sylwetki nie jest taki prosty, nawet w przypadku intensywnych zabiegów nie zawsze te efekty są zadowalające. Nie oznacza to, że trzeba się poddawać.
Polecane sposoby na ćwiczenie mięśni brzucha
Istnieją uniwersalne, przynoszące dobre efekty zestawy ćwiczeń na brzuch – polecane dla każdego, dla kobiet i mężczyzn, niezależnie od tego, jaka jest przyczyna problemu. W końcu cel jest ten sam – wzmocnienie mięśni brzucha, by pozbyć się fałdek, efektu obwisania skóry itd. Bardzo ważne jest, by dobrze wybrać ćwiczenia – niestety wiele osób popełnia w tym względzie błędy, ćwiczenia są w efekcie wykonywane niepoprawnie i wcale nie angażują mięśni brzucha – jak chociażby źle wykonywane popularne brzuszki (nieefektywne są w pozycji z wyprostowanymi nogami lub na tzw. ławce rzymskiej).
Jakie ćwiczenia na brzuch są najbardziej efektywne
Warto więc przedstawić kilka prostych, dobrze sprawdzających się ćwiczeń, które faktycznie pozwalają doprowadzić do zauważalnych efektów. Co ważne, najistotniejsze jest to, by były wykonywane regularnie – np. co drugi dzień – i by wykonywać odpowiednią ilość powtórzeń. Intensywność ćwiczeń powinna wzrastać. Na najlepsze uważane są:
- rowerek – leżenie na plecach
- unoszenie wyprostowanych nóg w górę – leżenie na plecach,
- brzuszki – odmiana zakładająca ćwiczenie z rękami wyprostowanymi za głową.