shutterstock_167805344

Stretching dynamiczny – minimalizuj ryzyko kontuzji

Intensywne bóle mięśni, pleców lub stawów, urazy ścięgien i mięśni tuż po treningu mogą skutecznie demobilizować do podejmowania dalszej aktywności fizycznej. Przyczyn dolegliwości może być wiele. Jednak do najczęstszych zalicza się złą rozgrzewkę albo, co wcale nie należy do rzadkości, a może być tragiczne w skutkach – zupełny brak ćwiczeń rozciągających.

Wybierz swoje miasto i znajdź zajęcia z kategorii stretching

Drogą do eliminacji dokuczliwych dolegliwości będzie właściwe przygotowanie mięśni naszego ciała przed planowanym treningiem. Takie przygotowanie zapewni stretching dynamiczny, czyli rodzaj rozgrzewki polegającej na szybkim naciągnięciu mięśnia i jego powrocie do pozycji naturalnej. Do zalet tego intensywnego rodzaju stretchingu zalicza się usprawnienie mięśni, co zwiększa ich wydajność i elastyczność. Powiększenie ruchomości stawów podczas stretchingu oraz dotlenienie mięśni, co minimalizować może szybkie zmęczenie w trakcie właściwego treningu, jest bezpośrednią profilaktyką, która zapewni komfort dalszemu treningowi.

Rozgrzewka przed stretchingiem

Ze względu na fakt, że stretching dynamiczny sam również jest zestawem energicznych ćwiczeń, wymaga pewnego przygotowania mięśni. Odpowiedni będzie w tym zakresie 15-minutowy, dynamiczny marsz przechodzący w lekki trucht. W jego trakcie wykonać można drobne ćwiczenia polegające na rozciągnięciu mięśni rąk. Do standardowych ćwiczeń stretchingowych w tym rodzaju rozgrzewki zalicza się dynamiczne, wykonywane naprzemiennie wspinanie się na palce stóp oraz na pięty, wykroki i nieznaczne unoszenie nóg wraz z napięciem mięśni uda, wymachy i krążenia rąk, tradycyjne pajacyki lub skakanie na skakance. Popularność tego typu stretchingu wynika nie tylko z możliwości pobudzenia mięśni przed dłuższym wysiłkiem fizycznym, dzięki czemu podwyższa się nasz poziom wytrenowania, wydolność oraz kondycja. Konieczność przyjęcia określonej postawy w trakcie rozgrzewki i wykonywanie wielu ćwiczeń na jednej nodze sprawia, że stretching dynamiczny znacznie przyczynia się do poprawy stabilności postawy.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim ze znajomymi i udostępnij go!

Autor

Hubert Owerczuk

Hubert Owerczuk

Absolutny fan squasha! W sporcie znajduje przede wszystkim sposób na wypocenie trudów dnia codziennego. Lubi udowadniać sobie, że nie ma rzeczy niemożliwych a przekraczanie własnych granic i słabości jest dla niego największym motywatorem do działania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *