shutterstock_195520292

Taniec nowoczesny sposobem wyrażania siebie

Cieszący się coraz większą popularnością taniec nowoczesny powstał na przełomie XIX i XX wieku. Chociaż ciężko w to uwierzyć, taniec ten stanowi odłam baletu; jednak w porównaniu do uporządkowanego i posiadającego określone kanony baletu – nie posiada sztywnych reguł tak charakterystycznych dla tańca klasycznego. Warto pamiętać, że nieodłącznym elementem każdego układu choreograficznego w tańcu nowoczesnym są posiadające szerokie zastosowanie w tym stylu tanecznym, podstawowe kroki baletu. Będąc tancerzem tańca nowoczesnego, można być zarówno solistą, tańczyć w duecie, jak i być członkiem zespołu liczącego zazwyczaj od 8 do ok. 20-kilku osób.

Wybierz swoje miasto i znajdź zajęcia z kategorii taniec nowoczesny

Na czym polega taniec nowoczesny?

Nauka tańca nowoczesnego w swoich ramach mieści podstawowe pojęcia z takich stylów, jak jazz, funky, hip-hop czy balet nowoczesny. Dopiero druga grupa zajęć opiera się na nauce układów tanecznych. Kroki łączą zazwyczaj kilka rodzajów technik tanecznych, a dodatkowym ozdobnikiem zwiększającym atrakcyjność są elementy akrobatyki.

Do charakterystycznych układów dla tańca nowoczesnego zalicza się m.in. powstały w latach 70-tych i bazujący na energicznych wymachach rąk i nóg disco dance, czy też optymistyczny taniec o lekkiej formie, ukazujący kreatywność i podkreślający indywidualność tańczącego – styl funky. Wymagający doskonałej sprawności fizycznej oraz poczucia rytmu, zawierający elementy akrobatyki breakdance to także odmiana tańca nowoczesnego. Warto zwrócić uwagę, że popularny obecnie bollywood dance, czyli taniec znany z hinduskich filmów, również należy do grupy tańców nowoczesnych.

Taniec nowoczesny jako sport

Taniec nowoczesny daje doskonałą możliwość na spożytkowanie energii. Uczy koordynacji ruchowej i panowania nad własnym ciałem, a także wyrabia poczucie rytmu. Jak każda forma ruchu, pozwala na zwiększenie wydajności organizmu oraz redukcję tkanki tłuszczowej. Doskonale wpływa na sylwetkę, wzmacnia mięśnie i korzystnie oddziałuje na układ ruchu. Dodatkowo, dzięki możliwości różnorodnych kombinacji stylów i gatunków tanecznych, pozwala na wyrażenie siebie.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim ze znajomymi i udostępnij go!

Autor

Hubert Owerczuk

Hubert Owerczuk

Absolutny fan squasha! W sporcie znajduje przede wszystkim sposób na wypocenie trudów dnia codziennego. Lubi udowadniać sobie, że nie ma rzeczy niemożliwych a przekraczanie własnych granic i słabości jest dla niego największym motywatorem do działania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *